Moralność to pojęcie względne. 

Twoje zachowanie jest niemoralne. A co to w ogóle znaczy „moralność”? Jak możesz nazwać moje zachowanie Niemoralnym skoro gdzieś indziej jest najzupełniej normalne?

Moralność moim zdaniem zależy od kultury, religii i wychowania. Dla muslimsów niemoralne jest pokazanie stopy, dla Europejczyków całego ciała. Jednak dla plemion afrykańskich widok nagich piersi jest codziennością i nikt tam nie mówi do nikogo ty szmato. No chyba, że Twoja kobieta przez przypadek spojrzała na jakiegoś innego faceta.

Moralność jest często mylona z obyczajem. Moralność to zbiór zasad i norm, które pokazują co jest dobre, a co złe. Jedną z takich zasad może być nie zabijaj. Choć etycznie zasada ta może być różnie wytłumaczona. Inaczej np. w chrześcijaństwie, inaczej w buddyzmie, a jeszcze inaczej mówi o tym humanizm. Jednak przy łamaniu normy obyczajowej ma się poczucie wstydu, a zaś przy łamaniu normy moralnej poczucie winy. 

Może się to wydawać dość skomplikowane. Samo słowo moralny oznacza przestrzegający „z góry” zasady (jak dla mnie) stworzone przez społeczność w jakiej żyje.

Dlatego przeraża mnie to, że dziewczyny coraz częściej świecą swymi dekoltami na Instagramie i innych social mediach. I nie są to tylko osoby dorosłe, a w większości nastolatki i coraz młodsze dziewczynki (np. z gimnazjum). Jeśli będziemy to akceptować, stanie się to nadzwyczajnie moralne. Tego raczej nie chcielibyśmy…chyba… bo skoro każdy to toleruje i twierdzi że „to nie moje życie, nie będę się mieszał, jak chce to niech pokazuje” no to.. nie miejmy spiny o to, że hot13-nastki umawiają się ze starszymi chłopcami na blanta i seks.

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie na ten temat.

Reklamy
Moralność to pojęcie względne. 

4 uwagi do wpisu “Moralność to pojęcie względne. 

  1. Problem moralności jest, jak już wskazałaś, że jest ona giętka jak galaratka i zmienia się w zależności od tego jak „wiatr zawieje”. Moim zdaniem moralność powinna być połączona z szacunkiem do samego siebie, otoczenia i innych (dobrych) ludzi bez względu na to, co motłoch sobie wymyśli.

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s