Zapierające dech „Płuca, (…)” | recenzja #2

W ostatni czwartek miałam okazję jako osoba tow. pójść na spektakl teatralny pt. „Płuca, czyli jak zrobić dziecko” według Duncana Macmillana w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego. Został on przygotowany przez Akademicki Teatr „Remont” w CKS Mrowisku w Gliwicach.

Idąc na prapremierę, spodziewałam się amatorszczyzny, jąkania się, przekręcania tekstu, bo w końcu osoby grające nie są z zawodu aktorami. Zaskoczyłam się i to bardzo. 

Jak wskazuje sam tytuł, głównym tematem przewodnim przedstawienia było robienie dzieci, ale nie pod względem tylko fizycznym, lecz bardziej psychologicznym. Bohaterowie zastanawiali się nad wszystkimi za i przeciw posiadania dzieci oraz samej ciąży. Jaki był finał? Jak dla mnie bardzo wzruszający, chwytający za serce i… zapierający dech w piersiach. Tak to jest z ludźmi, którzy płaczą na wiadomościach czy reklamach. Jednak nie chcę tu spoilerować, więc zapraszam Was na spektakl jutro do Gliwic (wydarzenie jest na Facebooku).

Aktorzy bardzo dobrze wczuli się w rolę, miałam wrażenie, że były one dopasowane do ich życia osobistego. Rekwizyty oraz kostiumy były ograniczone do minimum, np. niektóre przedmioty były tworzone z samym aktorów (przypominacie sobie mema z chłopcem grającym w przedstawieniu trawę?). Lecz każdy miał tutaj swój udział, możnaby powiedzieć, że każdy z aktorów taki sam.

Bardzo podobało mi się również podejście samego reżysera, który na samym początku przedstawił koncept tego wydarzenia. „Spektakl ma być odebrany humorystycznie, więc chciałbym prosić państwa, abyście czasami się zaśmiali i w ten sposób wsparli aktorów.” 

W pigułce: humorystyczne, wzruszające i zmuszające do przemyśleć dzieło sztuki.

Reklamy
Zapierające dech „Płuca, (…)” | recenzja #2

Jedna uwaga do wpisu “Zapierające dech „Płuca, (…)” | recenzja #2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s